Zajímavé výprodeje některých modelů od XERO Shoes!

Dneska vám představím barefoot obutí Skinners 2.0 Comfort. Sám je již několik let nosím, začínal jsem s první verzí, aktuální 2.0 Comfort mám více než rok. 

Výrobce pro ně používá název "ponožkoboty" a tohle sousloví fakt sedí. Je to takový kombo ponožek a bot, který propojuje vlastnosti obou.

Česká firma Skinners se vývojem a výrobou svých ponožkobot zabývá už nějakých 6 let a jak název produktu napovídá, jedná se v tomto případě již o druhou generaci, která si vzala to podstatné z první generace a přidala prvky, zvyšující komfort pro uživatele. I tato druhá generace již není úplnou novinkou a získává si po celém světě čím dál víc zákazníků.

V balení, které představuje hezká kartonová krabička, najdete kromě vlastních skinersek i praktický textilní pytlík, ve kterém je můžete přenášet. Pak už balení obsahuje pouze letáky s popisem produktu a údržby. 

V krabičce najdete ponožkoboty, textilní pytlík a návody

Po vybalení zjistíme, že se skinnersky skládají ze dvou částí, kromě ponožek je to i vkládací stélka. Právě ta je jedním z inovativních prvků oproti předchozí generaci a posouvá komfort při nošení o level výš. Stélka je tenká a po celé ploše perforovaná, prodyšná. Při zvýšení komfortu  zásadně nenarušuje celkovou flexibilitu ponožkobot a cit pro podklad. Ale jsou to samozřejmě vlastnosti, které jdou z principu proti sobě. Za mě velmi citlivě zvolený prvek, který se dá zároveň snadno vyjmout, pokud by vám nevyhovoval. Skinnersky tak ještě více přiblížíte chůzi naboso.

 Vložka je perforovaná po celé ploše

Vložka je široká a perforovaná po celé ploše.

Střih je velkoryse široký a úplet nízký cca po kotníky. Zvolený materiál podobně jako struktura textilie (největší zastoupení PA) podporuje spíše odvod tepla a vlhkosti od nohou. Výsledkem tak jsou botky, teda pardon ponožky, které se velmi dobře nosí i v teplejších dnech. Při čistě letních teplotách bych nicméně upřednostnil sandály a podobnou vzdušnou obuv. V chladnějším počasí je nejraději nosím v kombinaci s ponožkami z merino vlny. Dají se pak nosit klidně i v zimě.

 

Nejvýraznějším prvkem skinnersek je jejich "podešev". Je to tenká vrstva polymeru (od pohledu zřejmě na bázi kaučuku) nanesená v podobě malých granulí "napečených" na ponožky. Vytváří tak velmi 

členitý (hrubý) povrch s dokonalou přilnavostí k podkladu. Na začátku používání se občas nějaká ta granulka z povrchu uvolní, to ale nemá na funkci žádný negativní vliv (ani na funkci rostlináře 😉). Postupně během nošení se vrstva jakoby slévá, až na nejvíce disponovaných místech vznikne téměř hladká plocha. Přilnavost i tak zůstává na velmi dobré úrovni. 

Porovnání podrážky nových a cca. rok nošených skinnersek. 

No a jaké je to hlavní hřiště pro Skinners 2.0 Comfort? Především jsou to aktivity ve volné přírodě s nižší intenzitou. Různé procházky po loukách a lesích, pohyb po zahradě. Prostě chůze po měkkém podkladu je fakt balzám a přidá k už tak osvěžujícímu pohybu venku další rozměr. Velmi dobře vám také poslouží při cvičení venku i uvnitř, kde je v principu velmi výhodná tenká podrážka a nulový sklon obuvi. 

Během cestování zase oceníte, že i když máte obuv, nic vaše nohy nesvírá.

Další možnosti využití vyplývají z kompaktnosti skinnersek. Jak jsem uvedl na začátku, snadno je sbalíte do textilního sáčku a můžete vzít jako přezůvky, třeba když si vyrazíte na inline, kolo (přezutí z treter) a spoustu dalších aktivit.

Limitem Skinners 2.0 Comfort je jejich nízký úplet a fakt, že jde o ponožku. Tím, že nohu nemáte pevně fixovanou tkaničkami nebo podobným systémem upnutí a zároveň je podrážka velmi přilnavá k povrchu, občas se má skinnerska tendenci vyzout. Při běžné chůzi a aktivitách, které jsem popsal výše to není problém. Náchylnost k vyzouvání se začíná projevovat, když za to trochu víc vezmete – v prudkém stoupání v terénu, rychlý pohyb. Z toho důvodu se tento model příliš nehodí k běhu, i k náročnější turistice bych spíš doporučoval model s vyšším úpletem a těsnějším střihem Skinners 2.0 Compression, případně limitovanou sérii Skinners 2.0 Black, která je takovým kompromisním řešením s designově velmi zajímavým řešením úpletu.

Pro ty kdo s barefoot obuví začínají, bych doporučoval chodidla aktivovat postupně. Na začátku to může docela bolet, ale rozhodně to stojí zato. Stejně jako se zvednout z gauče od televize a zařadit do svého života dynamiku pohybu. Když jsem se svými prvními skinnerskami (první generace) šel po rozbité staré asfaltce, bolely mě chodidla ještě druhý den. Dneska už i takovýto terén vnímám spíše jako masáž a užívám si to. Docela ta adaptace ale trvala, Skinnersky už jsou opravdu hodně blízko chůzi bosky.

Pokud si nevíte rady s velikostí a jste někde na pomezí číslování, doporučuji zvolit spíše tu menší variantu.

I po staré rozbité asfaltce se dá ve skinnerskách chodit, chce to ale trenink

Po čase se dá chodit i po malých ostrých kamenech a je to příjemná masáž.

Díky za pozornost a přeji vám spoustu nachozených kilometrů a zdravá chodidla!

Tomáš

Přirozený běh.cz