Aktuálně běží velmi zajímavé výprodeje u značek Xero Shoes a Compressport

Dneska se podíváme na zoubky trailovce od Xero a to modelu Mesa Trail II.

Bota je určená pro vyznavače běhu a chůze v barefoot obutí, tzn. bez zbytečného tlumení, stabilizačních prvků a dostatečným prostorem pro nohu.

 

Základní informace

Mesa Trail II by se dala popsat jako minimální bota pro maximální zážitek z pohybu v terénu. Je to velmi lehká bota (hmotnost je 232g ve velikosti M9) se sílou podrážky cca 6,5mm včetně cca. 3mm vysokého trialového vzorku. Bota má navíc ještě vyjímatelnou vložku, která celkovou míru tlumení navýší o další cca. 2mm. Je to pak čistě na uživateli, jestli upřednostní o něco větší komfort, nebo propriorecepci (vnímání terénu pod nohama). Bota je velmi dobře zpracovaná a zdá se, že by mohla hodně dlouho vydržet. V přední prstové části je bota širší, nicméně je bota ušitá na středním kopytě, nečekejte ploutev! Velikost spíš odpovídá číslování, nebo je malinko větší – volte vaši obvyklou velikost pro běžecké boty, která je o půl čísla až jedno číslo větší, než Vaše noha.

Jak je patrné z názvu, jedná se o druhou generaci, která je vylepšením té první - konstrukčně i vzhledově jsou dvojky prostě lepší...

Podrážka

 

Materiál podrážky je na trailovky z poměrně tvrdé směsi. To jednak pomáhá ochránit nohu proti zranění o ostré kameny a klacky, jednak to navyšuje životnost podrážky. Výrobce otevřeně mluví o garanci 5.000mil. Osobně to beru spíše jako marketing, protože si nedokážu představit, jak by se dokazovalo, kolik bylo v botě opravdu naběháno/nachozeno. Nicméně je evidentní, že životnost podrážky bude opravdu hodně vysoká a spíš se s botou rozloučíte proto, že ji prostě v terénu roztrháte o nějaké ty klacky, trní atd. Nevýhodou tvrdší směsi je horší přilnavost na mokrém tvrdém povrchu, např. kluzkých plochých kamenech.

Podrážka a tím pádem celá bota je parádně flexibilní. V praxi v terénu to znamená, že se noha může mnohem snáze přizpůsobovat podkladu a má mnohem menší tendenci ke zvrtnutí v kotníku. Tohle se mi při běhu moc líbilo. Zároveň tato vlastnost částečně kompenzovala horší přilnavost na tvrdém mokrém povrchu a ve výsledku se mi prakticky nestávalo, že by noha při záběru podklouzla – málokdy v přírodě šlápnete celou plochou chodidla jen na hladký mokrý kámen. Nepříjemně jsem se cítil snad jen při přebězích po asfaltu v zimě, kdy byla mírná námraza.

Co se týká vzorku, špunty mají docela velkou plochu, takže se dá bez problému běžet i po asfaltce. Kde ale bota opravdu vyniká, je měkký terén. Vzorek má skvělý záběr a velmi dobré čistící schopnosti – nabalené bahno se snadno při běhu oklepe. Širší konstrukce v prstové části zase umožní noze roztáhnout prsty a tím pádem je noha na měkkém podkladu stabilnější.

Svršek boty

 

Ochrana prstů v přední části boty je spolehlivým a rychlým způsobem, jak rozeznat první a druhou generaci Mesa Trail

Co se týká svršku, bota je příkladně prodyšná. Oproti předchozí verzi má přepracovanou přední část, která je sice měkčí, ale proti nakopnutí klacků ochrání vaše prsty dostatečně. Zároveň je i podle mě mnohem hezčí…

Vylepšené jsou i ochranné prvky na boku boty a bota by měla lépe odolat mechanickému poškození svršku.

Ve střední části boty jsou výztuhy napojené na uvazování boty. Bota díky nim velmi dobře obepíná nohu. Já mám dost vysokou klenbu a někdy se mi nedaří správně utáhnout botu – buď je na volno, nebo mě tlačí na nártu. U Mesa Trail II jsem tento problém nezaznamenal.

Patní část je stejně jako celá bota velmi flexibilní, nijak nedráždí achilovku.

Výjimatelná vložka

Jak jsem zmiňoval na začátku, má bota vyjímatelnou stélku, která zvyšuje komfort boty. Tady jsem zaznamenal snad největší slabinu boty. Aby se stélka snadno dala vyjmout a vložit, má ze spodní strany kluzký povrch. Mě se ale díky tomu stávalo, že mi stélka postupně vyjížděla z boty. Pak jsem musel zastavit, sundat botu, vrátit stélku na místo, obout a běžet dál. Ale tohle prostě každých pár kilometrů dělat nechceš!

Naštěstí to má docela jednoduché řešení, nebo vlastně dvě řešení. Tím prvním je, vložku z boty prostě vyndat. Jsem přesvědčený, že velká část uživatelů to udělá pro pocit většího kontaktu se zemí. Pro tu druhou část uživatelů, ke které patřím i já, se nabízí řešení v podobě kousku oboustranné lepící pásky, kterou prostě na vložku zespodu nalepíte. Ideální je tenoučká kobercovka, takže vlastně ta nejlevnější. No a je po problému (odzkoušeno)…

Suma sumárum

Model Mesa Trail II od Xeroshoes je perfektní botou na běh a chůzi měkkým terénem – les, louky, bláto – tam je jako doma. Díky skvělému citu pro podklad, výrazně omezují zvrtnutí kotníku při došlapu na nestabilní prvek (klacek, menší kámen neposedu) a vnesou do běhu další rozměr – čtení terénu chodidly.

 Doporučil bych ho pro teploty 5 °C a výše, kvůli velmi prodyšnému svršku. Jednak by Vám v botách při nižších teplotách mohla být zima, jednak se mi při testování přes něj dostával do bot celkem snadno sníh. Každopádně pokud v nich budete běhat v chladnu, doporučuju kvalitní ponožky z Merino vlny. Já jsem v nich běhal i v mrazu a sněhové břečce a stejně mě to bavilo 😊

Běhání dlouhých úseků po asfaltu a jiných tvrdých površích spíš nedoporučuju, nijak extra příjemný zážitek to není. Na to se rozhodně víc hodí jiné modely, vyvinuté právě pro tento účel. Nicméně jak už jsem zmínil výše, kratší přeběhy vůbec nevadí ani botě ani noze.

Přeji příjemný pobyt v přírodě!

Z toho, že jste dočetli článek až sem usuzuji, že Vás tyhle botky zaujaly. Jako odměnu vkládám slevový kupon pro jejich nákup. V košíku stačí zadat kód mesatrail2 a získáte slevu 250Kč při nákupu na našem eshopu.

MAN Xero Mesa Trail II - pánské trailové boty :: Přirozený-běh.cz (prirozeny-beh.cz)

 

Prezentace boty majitelem Xero Shoes: